I love London

Už to bude skoro rok čo som navštívila prvý krát Londýn a keďže sa ku článku o ňom veľa z vás nedostalo, posúvam ho aj sem, na môj blog.

Nebudem vám podsúvať veľa konkrétnych tipov, pretože by som tým mohla zabrať asi tri posty na blogu a ja by som v Londýne musela stráviť mesiac aby som mohla vybrať tie najlepšie. Za to vám ale rada doporučím, ktoré miesta dýchajú atmosférou a netreba ich vynechať pri vašej návšteve.

Zabudnite na červené telefónne búdky, staré autá a legendárny Big Ben, to už sme všetci videli tisíc krát. Londýn ukrýva oveľa viac a určite najmä čo sa týka jedla. Vybrala som sama na 3 dni do tejto metropoly aby som zahodila predsudky a objavila čaro Londýna, ktoré v sebe ukrýva.

THE CITY OF LONDON

Často označované iba ako City. Finančné centrum Londýna kam denne dochádza tisíce ľudí za prácou. Možno si poviete na čo by sem človek chodil okrem pozerania sa na vysoké budovy a kopu žeriavov. Toto miesto má cez obed ale úžasné čaro. Sledujete elegantne vyzerajúcich mužov v oblekoch, finančníkov, ako si nakupujú take away šaláty, džúsy a malé balíčky chipsov. Ak ostanem pri téme take away jedla, v tomto ma Londýn mimoriadne prekvapil, pretože som mala v hlave zabudované, že sa málokedy stravujú zdravo. Ak v Bratislave viete o jednom mieste kde sa dá rýchlo ale pri tom zdravo najesť tak ste vyhrali. Naopak, tu, na každom kroku máte jednoduché bistrá ako Pret a Manger, Eat, Itsu a podobné, v ktorých si môžete vybrať z nekonečného množstva zdravého jedla, chutne vyzerajúcich bagiet, jogurtov, ready ovocia či zeleniny a kopu smoothies a džúsov. Takisto takto nakúpite v Mark & Spencer potravinách alebo lacnejšie verzie v Tesco. Sama som si nevedela vybrať ale chcela som vychutnávať atmosféru s ostatnými v City. Ten kontrast dôležitosti budov a ľudí v nich voči uvoľnenosti cez obednú prestávku bol očarujúci. Pri jednej z budov mávajú malý street food market kde si pochutnávajú na hot dogoch alebo medzinárodnej kuchyni a zakončia to úžasným brownies. Toto miesto ma nečakane učarovalo a som rada, že som sa nechala nalákať z rozprávania ostatných. Ak by ste si chceli dať s jedlom prechádzku do zelenšieho prostredia, najbližšie máte Temple Gardens kde tiež nájdete pri fontáne alebo v parku ľudí vychutnávajúcich si obed. Potom môžete ísť vychodiť jedlo popri Temži, na tejto strane je oveľa kľudnejšia promenáda a máte k tomu aj pekný výhľad. Ak máte radi davy ľudí, vyberte sa cez ktorýkoľvek most na druhú stranu rieky na South bank alebo Bankside, kde to naozaj žije, ale pozor, najmä turistami, pretože sa tu nachádza London Eye, múzeum moderného umenia Tate Modern, ktoré je prístupné for free, Borough market a veľa ďalších legendárnych miest.

SOHO A OKOLIE

Kedysi miesto, ktoré ponúkalo kuchyne rôznych národností a preto sa stalo obľúbeným miestom intelektuálov, spisovateľov a umelcov. Teraz je najznámejšie čínskou štvrťou Chinatown ale okrem nej tam nájdete veľa obchodov známych značiek na Carnaby street ale takisto úžasné kaviarne alebo reštaurácie skryté v uličkách. Mňa osobne veľmi potešila kaviareň, do ktorej som vošla iba kvôli nabitiu mobilu. Ak prepojíte slová sex, coffee a Rock´n´Roll nemôže vám vzniknúť nič iné ako kaviareň s úžasným nábojom. Ako vo väčšine kaviarni, aj tu sa objednáva pri bare a potom si idete sadnúť. Nechlácholí vás pomalá, ukľudňujúca hudba ale poriadne vás nakopne napríklad old school hip-hop z 90 rokov. K tomu zopár príjemných úsmevov, small talks a hneď sa vám ďalej lepšie objavuje mesto. Tieto Grind kaviarne sa nachádzajú po celom Londýne a musím povedať, že každá je iná a každá perfektne vystihuje prostredie, v ktorom sa nachádza. Jediné čo som dopredu vedela, že chcem navštíviť v tomto okolí bolo 26 Grains, ktorých som dávno objavila na Instagrame a nadšene som sledovala ich nádherne vyzerajúce jedlá z obilnín a Alexinu knihu obdivujem od receptov až po fotky. Bistro sa nachádza skryté v blízkosti Seven dials v Covent Garden, v jednej milej uličke a je naozaj miniatúrne. Jedlo ale chutilo tak ako vyzeralo a boli to moje najlepšie raňajky za celý čas.

SHOREDITCH

Najviac hipsterské miesto v Londýne takže ak máte radi lokálne značky, malé kaviarne alebo ste len milovníkmi streetart, ste na správnom mieste. Kedysi najmä working class area, teraz už sa aj tu stavajú nové budovy. Keď vyjdete z metra čaká vás zrazu trošku špinavšie mesto a hluk. Ak ale pôjdete ďalej, nájdete príjemné uličky s malými butikmi, bistrami a hlavne…mladými dobre vyzerajúcimi ľudmi. Stále som si hovorila v meste, že kde sa podeli všetci mladí ľudia. Sú tu. Máte pocit, že ste sa ocitli na Fashion weeku pretože každý je oblečený v najtrendovejšom oblečení alebo alá 90´ roky, ktoré ak sa vám páčia tak tu si na marketoch v Londýne nakúpite od šušťákových búnd, cez nohavice na traky až po ladvinky. Ak máte veľa času, určite si pochoďte po uličkách a popozerajte si všadeprítomný streetart pretože niektoré veci sú naozaj dielami. Veľmi sa mi páčila zástavba s obchodíkmi z lodných kontajnerov Boxpark, ktorý bol dizajnovo veľmi simple. Takisto sa vám veľmi ľahko stane pri prechádzke, že narazíte na nejakú výstavu ako mne. Mne sa veľmi príjemne sedelo v Ozone Coffee Roasters kde som mala avokádovy čokoládový koláčik a Oolong čaj s uhorkou, obidve kombinácie boli veľmi príjemné. Tešila som sa aj na priestor Cream či na reštauráciu Lyle´s ale obe boli zatvorené. Možno vy budete mať viac šťastia. Ak ste nočné tipy, zamierte do Shoreditch večer kedy to tam naozaj žije. Nezabudnite popritom navštíviť vo štvrtky, piatky a soboty Shoreditch Street Food Arenu kde máte od piatej do neskorej noci na výber výborné jedlá.


CAMDEN MARKET A INÉ MARKETY

Čo by to bol výlet za jedlom bez poriadneho street foodu. Vybrala som sa za ním na legendárny Camden Market. Nezľaknite sa prvej ulice cez, ktorú musíte prejsť ak prídete metrom. Ocitnete sa na trhu, ktorý srší gýčom, lacnými napodebninami mikín svetových značiek alebo s nápisom London a podobnými nezmyslami. Keď sa prederiete touto dlhou ulicou, ocitnete sa pred Camden Marketom, ktorý lemuje Regent´s Canal takže máte chvíľu pocit, že ste sa ocitli v Benátkach. Popri kanáli je pekná prechádzka ale ja som bola viac hladná ako mala chuť sa ešte viac prechádzať. Jedla na Camden Markete je naozaj neúrekom. Ak si zmyslíte ktorúkoľvek medzinárodnú kuchyňu, je tam zastúpená. Najväčšia rada bola na najviac fotené jedlo na Instagram a tým boli Halloumi Fries, ktoré boli pripravované z halloumi syru, chilli vločiek, mäty, sumacu, zaatar jogurtu a granátoveho jablka. Kombinácia znejúca ako hotová bomba na chuťové poháriky. Okrem toho tam ale nájdete hot dogy, samozrejme fish and chips, steaky, burgre, falafel, vegánske jedlo, zdravé aj nezdravé, no naozaj čokoľvek čo si zmyslíte. Akonáhle sa otvoria stánky, do 10 minút je celý street food park zaplnený postávajúcimi ľudmi vychutnávajúcimi jedlo. Ďalej sa môžete popozerať po celom markete, ktorého časť sa nachádza v bývalych stájňach a nemocnici pre kone. Mňa tu veľmi nečakane oslovila aj čajovňa Yumchaa Tea House, v ktorej si môžete vybrať z 50tich čajov tak, že si ku každému môžete privoňať a prečítať si z čoho sa skladá a aké má účinky. Takisto majú k tomu veľa koláčikov a aj keď tam hrá rock tak tam môžete očakávať anglických dôchodcov nad šálkou čaju. To predsa k Anglicku patrí. Ak by ste hľadali radšej market kde nájdete stánky s čerstvou zeleninou, ovocím, rybami a inými lokálnymi potravinami, zamierte do Borough Market, Broadway Market alebo Real Food Market. Vo všetkých nájdete aj ďalšie street food jedlá. Na markete v Notting hill zase objavíte starožitnosti ale aj jedlo, pouličných spevákov ale najmä veľa ľudí.

 

 

NOTTING HILL, HYDE PARK A VÝHĽADY

A keď už som zmienila ten Notting Hill… Ak sa nachádzate v Londýne a máte už pocit, že máte po krk všadeprítomných ľudí, skúste sa vybrať na kľudnejšie miesta. Áno, je pravda, že táto švrť je turistami a lovcami Instgramových fotiek kvôli farebným domčekom veľmi vyhľadávaná. Pokiaľ sa však vyhnete hlavnej Portobello Road kde bývajú trhy a budete sa prechádzať uličkami, tak objavíte veľmi pekné a kľudné miesta. Napríklad na takej legendárnej St Lukes Mews s ružovými dverami nebol nikto okrem mňa, treba iba pochodiť. Ak máte radi zeleň a záhrady, v blízkosti je Holland Park. Alebo máte chuť sadnúť do trávy a prejsť sa popri jazere? Choďte do Hyde parku, ktorý je tak veľký, že aj ten veľký počet ľudí sa tam roztrúsi a je tam veľmi príjemne. Ruchu mesta a zvuku sirén sa v ňom ale stále nevyhnete. Preto ak potrebujete toto, doporučujem vám výhľad na celý Londýn z Primrose Hill. Ja som tam mala naplánové ísť posledné ráno pred odletom ale bola som tak unavená, že som nedokázala vstať, itak som skoro nestihla lietadlo. Videla som ale fotky, ktoré tam odfotil mobilom môj strýko deň predtým keď si tam išiel zabehať a bola to krása. Takže ak máte dostatok času, určite sa odvezte metrom, trošku vyšlapte a bude to stáť za to. Ak sa vám nechce, ste unavení, pekný výhľad budete mať za peniaze z The Shard, London´s Eye alebo si môžete dopredu rezervovať Sky Garden.

Dúfam, že po mojich slovách som vás aspoň trochu vtiahla do atmosféry tohto mesta a budete mať chuť ho objavovať. Mám ešte tipov na ďalších niekoľko strán takže ak by ste chceli poradiť, píšte nám kľudne na náš mail. Ja som si po tých troch dňoch na Londýn už tak zvykla, že som si ráno rada čítala noviny v metre, ktoré tam máte vždy zadarmo, vedela som konečne, na ktorú stranu sa pozerať na autá na cestách, že prechádzať na červenú na prechodoch je úplne normálne, a aj keď libry som stále nerozpoznala viem, že toto multikultúrne mesto som si zamilovala a určite sa sem rada vrátim. Jediné čo zmením bude, že určite nepôjdem tento krát sama aby som aj ja mala svoje fotky na pamiatku a mala s kým zdieľať radosť. Ako ste na tom vy? Cestujete sami alebo vás táto myšlienka ani nenapadla? Ja to mám rada ale lepšie je asi cestovanie so spriaznenou dušou 🙂


14. februára 2018

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT