Kocham Polskę-trip Kraków,Warszawa,Gdańsk

Rozhodnutie do Poľska bola asi moja najspontánnejšia kúpa leteniek. Vedela som, že sa tam raz vydám, ale až teraz nastal čas, keď som aspoň na chvíľku potrebovala vypadnúť z Prahy. A keďže som chcela iba niečo šialene lowcostové, tak toto mi prišlo ako tá správna voľba. Nemala som žiadne silné očakávania a o to viac som bola milo prekvapená!

Myslím, že keď má človek náročnejšie obdobie, tak je najlepšie zanechať všetky myšlienky doma a aspoň na pár dní vypnúť, a toto tento výlet maximálne splnil. Mala som ťažký pracovný projekt, ktorého som sa obávala, vzťahovo to nebolo tiež ružové a ku tomu ešte začínajúci koniec leta. To všetko si pýtalo niekoľko dňový útek z reality.

Síce v nadpise mám napísaný ako prvý Krakov ale nepostnem vám z neho ani jednu fotku, haha. Mala som na neho vyhradených pár hodín po prílete ale neočakávala som situácie ako čakanie na batožinu (keďže ja som sa vybrala iba s ruksakom), ďalšie čakanie na autobus z letiska, ktorý nechodil veľmi často, takže nakoniec aj čakanie na taxi, s ktorým sme trčali v kolóne. Prišli sme na autobusovú stanicu, kde sme si nechali veci a išli sme do mesta. Počas cesty sme však zhodnotili, že bude lepšie už počkať na autobus do Varšavy. Z Krakova sme však aj odlietali a podarilo sa nám dostať aspoň na hodinku do mesta, kde sme si dali úžasné raňajky (s veľa, veľa ľudmi!!) v Charlotte cafe. Krásny podnik ale na to, že bol pondelok ráno tak ľudia chodili a chodili, čakali na miesta, obsluha nestíhala a my sme skoro nestihli lietadlo, takže neodporúčam. Vďaka Charlotte sa však môžem krásne preklenúť do Varšavy, keďže to je sieť bistra, ktoré nájdete v Poľsku viac krát. A tu bolo oveľa kludnejšie!

Dostať sa z Krakova do Varšavy autobusom je veľmi lacné. Celkovo je presun po Poľsku lacný ak kupujete vopred lístky alebo sa pohybujete taxíkom. Takže ak vám nevadí si posedieť alebo pospať niekoľko hodín v buse, tak miniete naozaj pár Eur. Do Varšavy sme prišli až za tmy ale rýchlo sme sa zložili na Airbnb, ktoré bolo trošku fail ale výhľad stál za to a utekali sme omrknúť vyhlásený Night market. Ide o streetfood miesto so stánkami s jedlom, barom a fajn ľudmi. Bohužiaľ, už bolo neskoro a vačšina stánkov už nemala to na čo som mala chuť ale ochutnali sme aspoň pirohy a s kombináciou gin-tonic boli dosť dobré. Jediná nevýhoda, že keď odbije 11ta hodina, tak začne chodiť ochranka a z areálu musíte odísť. Nevadilo, prešli sme sa ešte v okolí kde sme bývali a bolo to veľmi príjemné.

Najviac sme prebicyklovali práve štvrť,v ktorej sme bývali, pretože mám rada vysoké budovy a tu ich je naozaj na stredoeurópske mesto veľa. Veľmi fajn je aj okolie Palácu kultúry a vedy, ktorá je asi najkrajšou budovou v meste. Zhora je ževraj pekný výhľad, my sme ho nedali, keďže sme mali vlastný z Airbnb. Dole je ale fajn Bar Studio, večer zájdite na drink. Chceli sme byť aj kultúrny a išli sme aj do Zacheta galérie ale veľmi nás nenadchla, takže ako must-see na liste nebola treba. V centre mesta si nezabudnite dať poľskú Zapiekanku, ktorá je väčšia ako vaša hlava, takže buďte na ňu pripravený.

Ak by som plánovala ešte raz tento výlet, určite by som si nechala na Varšavu viac času. Chceli sme však k moru, tak sme sa v noci vydali na cestu. Ráno o siedmej sme sa ocitli v jesennom prázdnom Gdańsk. Keďže všetko bolo ešte zatvorené, zobrali sme taxi a zadali smer pláž. Na Instagrame som spomínala fail, ktorý sa nám stal, netreba ho pripomínať, haha. Ale ak túžite vidieť Baltické more, zamierte na Brzeźno. Dostanete sa tam veľmi jednoducho dopravou. Ja som bola ohúrená, viac menej to bolo moje prvé more, pri ktorom som sa prechádzala v mikine a bunde a táto atmosféra bola famózna. Ak by som hľadala lokalitu na fotenie alebo video, kupujem lacné letenky do tohto mesta. Na konci pláže je krásne mólo a samozrejme sme neminuli ani summer bar s letnými drinkami. Pretože ste predsa pri mori.

Pravdupovediac, keď sme sa vrátili naspäť do mesta, tak Gdańsk ma až tak neočaroval ako to ráno keď sme sa v ňom ocitli. Malo taký krásny hmlistý ponurý nádych a teraz sa z neho stalo miesto plné turistov a reštaurácií. Pochodili sme si ho a išli sme si odpočinúť do veľmi príjemnej kaviarne ale nepamätám si názov! Bolo tam tak dobre, že sme sa tam išli ešte večer ohriať keďže sme nemali žiadne ubytovanie a museli sme počkať na autobus naspäť do Krakova. Ak si spomeniem, doplním to sem! Zaujala ale budova Sheakspearovského divadla a kaviarne, ktoré sme objavili až večer keď ich zatvárali, Drukarnia a Leń, tak ich navšívte za nás ak tam budete, dobre?!

Tak? Ktoré mesto vás zaujalo viac? Podľa mňa každé z nich má svoju jedinečnú atmosféru a kebyže sa spojila Varšava a Baltické more pri Gdańsk tak by to bolo mesto kde by som sa vracala aj viac krát do roka! A odporúčam to aj vám, ešte kým je teplo a letenky sú naozaj za kačku. Majte krásny víkend.

6. novembra 2018

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT