Eurotrip 2018

15 dní, 10 miest, skoro 8 000 km, žiadne slzy, veľa úsmevov. Na jednej strane ma mrzia Atény, ktoré som musela nechať prepadnúť, na druhej strane to bol taký hardcore pre telo, že som bola naozaj rada, že som po dvoch týždňoch doma a ležím v posteli. Kebyže neochoriem, tak by som vydržala oveľa dlhšie a nemala by som najmenší problém. Ale málo jedla, veľké míňanie síl pri nosení ruksaku, nekvalitný spánok a zima na izbe na Ibize neprospeli môjmu vysilenému telu a asi ma to malo trošku ukľudniť. Do toho nejaké pracovné nezdary ale aj nové výzvy na ceste a musela som sa zo dňa na deň rozhodnúť čo ďalej.

Nechala som to na vás a vy ste rozhodli. Smutná, že končím ale aj šťastná z toho čo sa mi podarilo!

V upršanom Mníchove som už počítala hodiny pred odchodom do Prahy a videla som sa zachumlaná v perinke. Pravidlo číslo jedna, treba sa o seba na cestách starať. Podcenila som to, pretože som si o sebe chybne myslela, že ma predsa nič nepoloží, haha. Ak sa na takýto výlet ešte niekedy vypravím, asi si pred ním dám lepšiu predprípravu, v posilňovni kvôli chrbtu a v kuchyni kvôli nabraniu kíl pred cestou. Na Instagrame mi chodilo veľa otázok a ja som neskutočne rada, že ste buď so mňou zdieľali moju radosť alebo som vás dokonca inšpirovala! Spísala som menšie zhrnutie pre odvážlivcov, ktorí sa na cesty rozhodnú ísť ale aj pre tých, ktorých zaujíma ako som to všetko zvládala.

Hostely, hostely, hostely

Určite bolo, aspoň pre mňa osobne, úplne zbytočné hľadať ubytovanie na jednu noc cez Airbnb alebo na hoteli. Jediné čo som potrebovala, bolo večer zložiť veci, dať si nabiť mobil, powerbanku a baterky, dať si teplú sprchu a ísť spať. Na to mi naozaj hostel úplne postačoval. Ráno čo najskôr vstať a vypadnúť. Asi by mi bolo ľúto odísť z pekného a drahého ubytovania, to si nechávam na cestovanie v páre alebo s kamarátmi. Hostely som bookovala deň vopred, keď som vedela, že už sa blížim, niekedy aj v deň príchodu do mesta. To, že som to neriešila dlho dopredu bolo pre mňa vlastne dobre, pretože som najviac nerozhodný človek a keďže som nemala veľa možností tak mi to netrvalo dlho. Jediné čo som naozaj vyhľadávala boli závesy na posteliach a to aby boli postele pevné. Ak chodíte po viacerých mestách, odporúčam si vyberať hostely rovnakej značky, za odmenu vás väčšinou bude čakať zľava a free raňajky. Veľa nocí som obetovala presunu z miesta na miesto a pre mňa to bolo ok. Nočné autobusy boli väčšinou poloprázdne, prikryla som sa bundou, dala sluchátka do uší a väčšinou som sa prebrala až v druhom meste. Samozrejme, trošku som bola rozhodená tým, keď som musela vystupovať uprostred noci na trajektoch alebo na hraniciach s UK. Postupne som sa však oťukala a vedela som, že ako prvé, keď vojdem na palubu trajektu je si nájsť dobré miestečko na spanie a viac nešpekulovať. Na poslednej ceste som zaspala tak hlboko, že ma budili až poslední okoloidúci s tým, že väčšina pasažierov je už v podpalubí. Takže nastavte si budíky! Musím povedať, že trajekt sa mi tak nejak zapísal do srdca a mám z neho najkrajší moment z celého tripu, kedy som si prvý krát uvedomila čo sa deje a čo so mňou môj výlet robí. Takisto som si dala jednu noc (alebo dve?) na letisku, keďže som mala lety okolo piatej ráno. Ale to som nezažmúrila ani oka, neviem prečo ale vždy keď takto prespávam na letisku, tak tam niečo opravujú, smola. Ale dospala som sa v lietadle, takže sa dá zvládnuť aj tento typ prenocovania.

Preprav sa ako môžeš

Niekoľko rokov som nosila v hlave nápad, čo tak si zobrať dva mesiace voľno a prejsť Európu vlakom. Nikdy som si túto ideu v lete nesplnila, pretože ma buď držal vzťah alebo peniaze alebo akákoľvek iná výhovorka. Povedzme si pravdu, ak by som chcela cestovať vlakom, tak by som sa nedoplatila. Preto po skúsenosti s cestovaním autobusmi a lietadlom po Poľsku,som ani chvíľu neváhala chytiť sa príležitosti, ktorá sa mi ponúkla na konci tohto leta. Zamakala som na projektoch, ktoré som mala, spravila si tri týždne voľno, za dva dni nazbierala informácie o krajinách, ktoré by sa dali navštíviť, kúpila prvé letenky so záchytnými bodmi po celej Európe a začala som premýšľať čo si pobalím. No, až tak vážne som to nebrala. Ešte deň pred odchodom som sa nemala do čoho zbaliť. Som človek, ktorý potrebuje aby mu horelo u zadku, takže všetko som si samozrejme vybavovala až na poslednú chvíľu. Ešte posledný výlet do Bratislavy a na druhý deň som mohla vyštartovať. Všetky veci v jednom ruksaku a ladvinke. Poučená z cestovania po Španielsku z minulých rokov, že základom je naozaj brať iba to najnutnejšie. Knihy, kulma, väčšina kozmetiky, oblečenie na jednu príležitosť, to všetko som nechala doma. Pretože, naozaj si nespomeniete o pár rokov či ste mali v Madride tú peknú sukňu zo skrine alebo legíny a veľkú bundu. Síce som nebola za najväčšiu dámu ale zvládla som aj rande, aj večerné posedenie v meste a itak som sa cítila príťažlivo. Pretože, kde sa nachádza naše sebavedomie? Správne, v hlave, haha.

Low-cost budget – dá sa to?

Od začiatku výletu som vedela, že sa bude jednať o silný low-cost. Mám to rada a radšej som si chcela odniesť zážitky, momenty, na ktoré budem do konca života spomínať a to sa mi podarilo. Viem ako nastavená laťka ma robí šťastnou a takisto viem, že ísť nad ňu môj pocit šťastia nezvyšuje. Snažila som sa vám písať každý deň budget ale spätne ako som si pozerala moje stories, bol v tom naozaj veľký chaos a niektoré dni som bola asi tak unavená, že som aj zabudla. Na trip som minula (doprava, ubytovanie, transport, poistenie, ukladanie ruksaku na staniciach) 600 Eur. Plus peniaze na stravu a veci, ktoré si už človek naozaj nastavuje sám. Ak by som plánovala výlet aspoň mesiac dopredu, domnievam sa, že by som sa vedela dostať na 400 Eur. Na čo treba dávať pozor je, že síce kúpite lacnú letenku ale niekedy transporty z letiska do mesta bývajú drahšie ako samotná letenka, haha, treba si zistiť dopredu. Málokedy som si kupovala lístky na dopravu v meste, väčšinou som chodila pešo, niekedy s batohom, niekedy nie (chváľabohu za tie dni!), takže aj tu som veľmi šetrila. Kto sledoval moje denné budgety, a že vás bolo, pretože ste mi pripomínali, že sa mám ísť najesť, tak viete, že som šetrila kde sa dalo. A naozaj ma to o nič neobralo ak to porovnám s dovolenkami alebo výletmi, kde som peniaze neriešila.

Samota a sama žena na cestách

Najviac dotazov mi chodilo, a to som naozaj nečakala, či sa necítim osamelo, ako to všetko sama zvládam a či sa ako sama žena nebojím. Pravdupovediac, nemám na to odpoveď, pretože ja som si tú samotu naozaj užívala. Už keď som prekročila hranicu -násť tak som začala žiť mimo domov, mojou veľkou prioritou v živote bolo vždy byť nezávislou a samostatnou a odkedy som single, tak mám tento pocit v sebe ešte viac, takže si o sebe myslím, že zvládnem v živote veľa vecí a preto som asi nemala žiaden strach (ok, nepočítam chorobný strach z lietania, haha). Nemala som pocit osamelosti, pretože som bola nonstop medzi ľudmi a kebyže veľmi chcem, tak v tejto dobe naozaj nie je problém sa zoznámiť aj v cudzom meste. Na to som bola však príliš unavená a bola som rada ak som vôbec zvládla stretnutie v Amsterdame a na Ibize s dievčatami. Zaujímavé, že mi ani nebolo veľmi do reči, čakala som skôr, že sa vyspovedám zo všetkých zážitkov prvému človeku, s ktorým budem dlhšie ako hodinu. Je to však veľmi individuálne, som introvert a samotu mám veľmi rada a popritom som to zdieľala s viac ako 4000 ľudmi, ktorí mi neustále posielali správy, takže naozaj samota bola to posledné čo som riešila. Skôr naopak, ma to ešte utvrdilo, že áno, môžem sa na seba spoľahnúť a odkedy som sa vrátila som oveľa viac vyrovnanejšia. Ak sa stále bojíte, odporúčam veľa nepremýšľať a choďte do toho!

Moje must have appky na cestovanie:

GoEuro- nič sa nevyrovná tejto aplikácii snov, ktorá vám okamžite ukáže ako, za ako dlho a za koľko peňazí sa dostanete z bodu A do bodu B v Európe a rovno cez ňu nakupujete tickets alebo vás prepojí na stránku prepravcu.

Google Maps- veľa ľudí mi doporučovalo aplikácie na pohyb v mestách, na hromadnú dopravu. Vyskúšala som viacero ale po dvoch dňoch som používala iba Google Maps. A to doslova na všetko. Mala som tam zaznačené miesta, ktoré som chcela vidieť, hostely, stanice, letiská a ani raz som nemala problém aby mi zle poradila ako sa dostať z miesta na miesto. Vlastne to bola moja najpoužívanejšia appka výletu, veľa dát a mapy stále online aby som sa mohla rýchlo prepravovať.

Skyscanner- používala som ešte pred výletom a ak som nevedela kam ďalej ale chcela som nájsť najlacnejšie letenky bez toho aby som vedela kam smerujem ale poznala som miesto odletu.

Booking.com, Hostelworls- cez tieto dve aplikácie som hľadala hostely. Na Bookingu už mám nazbierané nejaké bodíky, takže mávam zľavy, ak cestujete dvaja ako ja minulé leto, dá sa dokola posielať kód na 15$ zľavu, ktorú dostane ten čo kód posiela aj ten, ktorý ju uplatňuje. Ak nemáte kód, môžte použíť môj, ZOEMAI71.

Wifi Map- Wifi mapka s heslami! Ak ste neustáli hľadači wifi (ja na to skoro nikdy nemyslím), tak odporúčam appku, ktorá vám ukáže wifi vo vašom okolí už aj s heslami.

Wallet (na iPhone)- ukladala som si tam všetky letenky, lístky, niekedy sa podarili ubytovania aby som mala prehľad a vždy po ruke. Neskutočne som šťastná, že už netreba mať pri sebe kopu A4 papierov ak idete cestovať.

Dajte mi, prosím, vedieť či by ste chceli aj články o mestách, ktoré som prešla, pretože mi príde, že by to bolo veľmi osobné a nie každý má na mestá, ktoré som navštívila rovnaký názor alebo dojem z nich. Ale do Vianoc by som mohla dať ešte zo tri článočky, haha. Hm?

6. novembra 2018

RELATED POSTS

4 komentáre

  • Odpovedať

   jedzamiluj

   13. decembra 2018

   Ďakujem Viki! 🙂

 1. Odpovedať

  Ivana

  6. decembra 2018

  Ahoj, skvelý blog a super články. fotky ani nehovorím. Zaujímali by ma aká je značka tvojho batohu a jeho rozmery, kde si ho kúpila? A s akým foťákom fotíš? Canon? aký objektív používaš?
  Prajem veľa dobrého!

LEAVE A COMMENT