Zimná pórovo-zemiaková polievka


No,konečne som sa prebrala zo zimného spánku! Trvalo mi to celkom dlho, od Vianoc som skoro celé 3 týždne mohla tráviť s mojim manželom bez jeho práce a to sa využilo na maximálny relax a ničnerobenie. Tak som sa však s týmto stavom zžila, že som mala veľký problém dostať sa z neho 🙂 Našťastie som mala už dlhšie chuť na dobrú horúcu zemiakovú polievku, nedalo mi to a vrátila som sa do kuchyne (rozumej sporák, chladnička, stôl a umývadlo v kúpeľni 😀 Spravte si ju aj vy, však čo je lepšie v takomto chladnom počasí ako hustá polievka!

Na plný hrniec (približne 4 porcie) budete potrebovať:
1 kg zimných zemiakov
2 póry
1 cibuľu
1 PL majoránu
chilli vločky
soľ a čierne korenie
olej
1,5 l vody


Vo vode kefkou vydrhnite zemiaky a umyte pór. Najlepšie ak si ho narežete minimálne do polovice, medzi listami sa skrýva veľa hliny. Odrežte konce a zelené listy, tie nebudeme používať, a ostatné nakrájajte na pásiky. Cibuľu môžte nakrájať kľudne nahrubo a spolu s pórom vložte do veľkého hrnca kde ste si rozpálili 1 lyžicu oleja. Asi 5-7 minút opekáme, až kým nám pór nezmäkne. Kým čakáte, nakrájajte zemiaky na asi 1 cm kúsky a potom ich pridajte do hrnca. Nechajte dusiť približne 10 minút na miernom plameni (sem tam to skontrolujte, ak treba, pridajte trošku vody) a dajte si rozohriať rúru na 200C.
Po týchto desiatich minútach povyberajte niekoľko lyžíc zemiakov, očistite ich a dajte ich piecť do rúry. Do hrnca pridajte vodu, soľ, čierne korenie a dajte variť na 30 minút. Taký istý čas mi trvalo aj dopečenie zemiačikov v rúre dochrumkava. Polievku rozmixujte ponorným mixérom a servírujte do misiek. Na vrch položte opečené zemiaky, posypte ešte majoránkou a chilli vločkami podľa chuti.  Ja som popri fotení zjedla asi 3 taniere takže dúfam, že aj vám takto zachutí! Dobrú chuť, dajte vedieť ako vám chutilo alebo prezraďte aké polievky máte najradšej vy v takejto zime 🙂

RELATED POSTS

2 komentáre

 1. Odpovedať

  Unknown

  29. januára 2016

  Ahoj Katka, krásne foto, zaujímavý recept. Všetko dobré prajem. Ľuboš.

 2. Odpovedať

  Kai

  29. januára 2016

  Ďakujem Ľuboš, dúfam, že polievku aj skúsiš uvariť a dáš vedieť aká bola 😉

LEAVE A COMMENT